Et kõik ausalt ära rääkida, nagu oli, pean ma alustama sellest, et käisin eile mehele abitööliseks olles vahepeal aega näpistades telefoniga kevade märke pildistamas.

Meie plaan oli sel aastal soojustada viimased põrandad ja vahetada aknad. Elu teeb oma korrektiivid ja esimese akna vahetusega selgus, et koos akende vahetusega tuleb vähemalt üks sein ka ära soojustada. Tegelikult on see nüüd nii, nagu ma algusest peale kartsin – kui vahetame aknad ja teeme korda põrandad ei pruugi sellest piisata – äkki peame ka soojustama maja, et see ikka soojaks saada… Minu hirm ja tegeliku soojustamise põhjus ei lähe reaalselt kokku, aga probleem jääb samaks – maja alumine korrus tuleb soojustada, sest muidu pole akende vahetusest mingit kasu. Tuul puhub lihtsalt hooga üle põllu, räästa alt sisse (eelmised tarkpead pole pannud räästa alla seinale tuuletõket) ning üle tuuletõkke plaadi palgi ja tuuletõkke vahele. Kuskilt pääseb see veel ka ülemise korrusele ja Grinchi elamise puhub ka külmaks, kuigi ülemine korrus peaks olema korralikult soojustatud. Kahtlustan, et eks see tuul räästa alt sinna põranda alla tee leiab.

Nii ongi, et akende vahetuse asemel alustasime laupäeval voodri eemaldamisega (kuigi kõik tellitud aknad on olemas ja ainult ootavad ette oanemist…). Neljapäeval jätkame ja loodetavasti saame voodri eemaldatud järgmiseks nädalavahetuseks. Grinch on oma 60. juubeliks organiseerimas talgupäeva. Loodame, et ilm on ilus ja saame seinale soojustuse ja tuuletõkke paigaldatud. Siis jääb endal veel vooder tagasi panna, aga see on juba üle koera saamine. Koos seina soojustusega peaks saama tehtud ka kolme akna vahetus. No tegelikult küll kahe akna vahetus, aga juba paigaldatud magamistoa aken tuleb uuesti ära võtta ja paigaldada ning “poiskese” toa akna jaoks tuleb aknaava suuremaks lõigata.

Kui meestele jääb seina soojustamise töö, siis naised saavad puid lõigata ja laduda või sirelihekiga maadelda. Tahaksin selle praeguse sirelivõsa ümber kujundada. Seal on palju vana rämpsu ja pikki sõrmejämedusi tüvesid, kus õied on ainult kõrgel väikeses lehetutis. Minu idee on, et saaks kõik vanad sirelid välja (need on ikka juba nii vanad, et ika kuu on mõni tuulega jälle upakile vajunud), ka kõik pikad vibalikud lõikaks ma maapealt maha ja jätaks alles ainult need, mis altpoolt kasvavad. Kujundaks umbes minukõrguse heki, mida kõrgemaks ei laseks? Aga loomulikult pole mul õrna aimugi, kas sirel üldse sellist tegevust armastab. Tee otsa jätaks kõrgemad ja terve sirelid alles, kust siis ikka kevadist sireliõite magusat lõhna tuleb.

Selle aasta eesmärkidest on veel meil Grinchiga, et ehitaks taha aeda marjapõõsaste kõrvale mõned ürdikastid, kus siis nii piparmünt, murulauk kui muud maitsetaimed rahumeeli kasvada võiks. Praegu on nad suvaliselt, kus keegi kunagi kuhugi pannud on…

Õuele peaks saama koorma killustikku, et see porimülgas saaks taas täidetud. Veel mitu aastat ilmselt ei ole meil jõudu, et sissesõidu teest ja õuest midagi korralikkus kujundada. Ise tahaksin valmis saada vanadest toolidest terrassipingi ukse kõrvale, valada kõnniteeplaate uksest kuurini, sauna eesruumi põranda soojustada, viinamarjade kasvuhoone valmis ehitada, sauna pesuruumi põranda ümber ehitada, vana kaevu puhastada ja nii edasi ja nii edasi. Pooled nendest töödest jäävad ilmselt tegemata, sest mees kõike üksi ei jõua, naiste jõud ja mõistus kõigest üle ei käi ning sulase palkamiseks raha pole… Niisiis prioriteedid!

 1. seina soojustus ja 3 akna vahetus
 2. köögi põranda soojustus
 3. köögi remont (seinad värvida, üks suur lükandustega kapp ehitada, kogu köögimööbel ja tehnika uuesti sisse paigatada, kui ruumi jääb vähemaks, köögi kappide uksed vahetada, ahju ja pliidi jaoks osa põrandat valada)
 4. elutoa põrand
 5. elutoa remont (seinad värvida, lagi värvida, kogu padajan uuesti elutuppa kolida)
 6. ülejäänud aknad vahetada
 7. sauna katuse remont
 8. ürdikastid
 9. kuurile uue ukse ehitus
 10. postkasti koha ümberehitus
 11. põllulillede peenar
 12. kurgid, kõrvitsad, tomatid, paprikad, viinamarjad, lilled jm aiakujundus ning juurikad
 13. maasikamaa
 14. vaarikamaa
 15. ahju ja pliidi ehitus (ilmselt on reaalne, et see jääb järgmisesse aastasse)
 16. terrassi laiendamine
 17. suveköögi ümberehitus
 18. ümberehitustööd saunas
 19. puukuuri ehitus ja eelmise talve puude lõhkumine
 20. kuuri katuse remont

Ega see ju tööde lõppu tähenda 😀