Enne pikka juttu: meie tegemisi leiad Instagramist #meietalunaised teemaviitega. Mõni lipsab Näoraamatusse ka, aga enamasti püsime Instagramis ja pea igast toimetusest jagame pilte ja videosid minu Instagrami loos (@kristeltereping) või selle teemaviite all. Aegajalt püüan ikka siia pikemad jutud ka kirja panna.

On kevad 2020 ja see tuleb tõesti täiesti teisiti… Oleme kodus ja täname iga päev Jumalat, et elame majas, hajaasustusega alal ja teised inimesed on suhteliselt kaugel. Lapsed saavad igal ajal õue minna ja mina ei pea kartma, et kellega nad kokku võivad puutuda. Kuigi Läänemaad seekordne haiguslaine ei rüüstanud, on väike hirm südames ikka.

Kuidas meie kevad on tulnud? Pika nimekirja ja väga toimekana. Tänu kodukontoris õpetamisele ja kuivadele ilmadele oleme sel aastal jõudnud juba praegu aias väga palju ära teha ja ideid tuleb muudkui Pinterestist juurde.

18. aprillil tegime emaga nimekirja, mis kõik tuleb ära teha, nagu pildilt näha on sealt saanud ühtteist maha tõmmata, aga samamoodi on ridade vahele tekkinud uusi ülesandeid juurde.

2020kevadplaanid.jpg

Maasikapeenrad (aedmaasikad ja kuumasikad) on saanud tekstiilmultšist kattevaiba, maasikad piiluvad kenasti aukudest välja, Miia käib hoolsalt kastmas, “vaip” ootab veel natukest multši, et saaks suurema osa tellisetükke ära korjata. Praegu pisut pelgame, et tuul võib katte minema viia.

Aiamaa sai kastipeenrad, mida olen juba 5 aastat salaja soovinud. Sel aastal jõudsid perenaised ühisele arusaamisele, et nii saab olema ja mehed aitasid hoolega ehitada. Meil on sel kevadel abiks ka minu vend, kes on kriisiajal Tallinnast maapaos meie juures.

Kõikvõimas Google soovitas vanad kännud kasutada ära mõne peenra ääriseks. Meil kolivad sinna sel aastal kõrvitsad sisse. Ikka alt vana kastipapiga kaetud, kõdupuitu ja ümberkaevatud kompostikasti sisuga täidetud. Ka hobusesõnnikut sai sisse segatud. Nüüd natuke ootab soemaid aegu.

IMG_20200422_142905.jpg

Kui see ala saab veel ükskord aia ümber, ebaküdooniarida maasikatest paremale ning hunnik mustikataimi vana sauna poole, siis võib hakata rahul olema. Ka jõeveega kastmiseks saime pumba sel kevadel tööle ja kastminegi läheb kahekesi kiiremini.

Peenrakastidesse tulevad porgandid, herned, sibulad, küüslaugud, salat, till, redis, kapsas, mõni peet ja paar kaalikat.

IMG_20200424_130650.jpg

Aasalillepeenra kohalt võtsime huviga ära koormakatte. Oligi enamus umbrohust surnud. Natuke ikka oli alles jäänud, aga see oli nendest kohtadest, kus kate aja jooksul katki läinud oli. Ema kaevas mulla läbi ja korjas ülejäänud umbrohujuurikad ära. Kallim tellis koorma liiva, mina ja Miia vedasime seda liiva sinna mitu tundi. Paari päevaga leidsime ka sobiva seemnesegu ja ema kaevas uuesti liiva-mulla segamini. Kui külv tehtud, olime hädas, kuidas see kergelt kinni rullida. Mururulli ju pole… aga katki läinud boiler oli kuuri taga küll. Vennaraazuke kruvis igasugu üleliigsed asjad küljest ära ning  keksis, rullis, hüppas, veeres, libises, aga muru sai rullitud. Nüüd teevad Kalev ja Jako selle vana boileri peal tasakaaluharjutusi.

IMG_20200427_160535

Üks peenraserv on juba loodud, täna ehk saavad teised ka korda.

Elulõng, mis eelmisel aastal ümber valgustusposti ennast ilusti kasvama ajas, on minu kartustest hoolimata pisikesed pungad välja ajanud ja ehk saame varsti ka tema õieilu nautida. See paistab ülemise pildi nurgas. Ladusime sinna ühe rea kive juurde ja täitsime kivide vahe multsiga.

Kuna minu praegune WordPressi plaan ei toeta videofaile, siis saab vaadata ainult ligile vajutades, kuidas me liiva viskasime: https://photos.app.goo.gl/qmNRbNky1VhYEZUe7

Siin on video mururullimisest: https://photos.app.goo.gl/M7hFWzFmVZ7bKSX47

Kõige suurem töö, mis alguses üldse selle aasta plaanis polnud, on viinamarjade kasvuhoone. Ühe koristamise käigus vedasime kuurist välja hunniku maja vanu aknaid, liiva jäi üle aasalillepeenrast ja eile möllasime viinamarjade kasvuhoone vundamendiga. Praeguse seisuga oleme kasvuhoone jaoks ainult vundamendikivid ostnud. Teised asjad on kõik kuskilt mujalt üle jäänud. Loodan, et ka seinaehituseks saame võimalikult palju materjali oma kuurist. Ainult katusematerjali vist peame ostma.

Kiirvideo eilsest tööpäevast on siin: https://photos.app.goo.gl/xSZhhKh1PuFtgt6m9